Važno je pronaći najbolje mjesto u prostoru za kamin ili peć. Kamin je svojevrsni akcent u interijeru i njegov položaj mora omogućiti dobre vizure na ložište. On ne smije konkurirati nekim drugim prostornim žarištima, poput TV-prijamnika. Zbog zagrijavanja, sva tehnička oprema i instalacije moraju od ruba ložišta biti udaljeni minimalno 1 m.
• otvoreni kamini na drva pružaju poseban ugođaj prirodnosti tradicionalnog ambijenta, obogaćen mirisom i zvukom pucketanja drveta koje gori, ali zahtijevaju često čišćenje, uklanjanje pepela i poseban prostor za odlaganje cjepanica. Otvoreni kamini imaju manju energetsku učinkovitost zbog velikih gubitaka topline u dimnim plinovima pa troše više goriva.
• kamini i peći na drva ili drvnu biomasu sa zatvorenim ložištem ekonomična su i ekološka rješenja koja osim toplinske energije daju i vizualni doživljaj. Nešto su jednostavniji za održavanje, ali i oni traže čišćenje i prostor za pohranu krutog goriva. S prednje strane ložište je zatvoreno vatrostalnim staklom otpornim na visoke temperature gorenja. Koriste se ne samo kao sekundarni već i kao primarni izvor topline u obliku peći za centralno grijanje i pripremu tople vode budući da uz ložište imaju ugrađeni kotao za vodu koja se uz pomoć pumpe cijevima distribuira do radijatora u čitavom stanu ili kući.
• kamini i peći na plin pružaju doživljaj rasplamsane vatre koja se proteže uzduž ložišta po ugrađenim sapnicama koje dovode gorivo; puno su primjereniji tempu života koji živimo – zahvalniji za održavanje i čišćenje jer nema žara, pepela, skladištenja cjepanica, ali zbog toga se moramo pomiriti da nema mirisa i pucketanja drveta. Zahtijevaju dimnjak manjeg presjeka nego na kruto gorivo i dovod svježeg zraka.
• ložište na struju ili bioetanol tek je trajnožareća slika na zidu čiji dojam u prostoru je isključivo estetski. Namijenjen za svima onima koji žele dinamiku vatre i žara u prostoru, ali bez toplinske energije, održavanja, čišćenja, gradnje dimnjaka i ventilacije.