Što svaka prostorija stana mora imati?
Kroz ventilacijski preklop na krilu Velux krovnih prozora zrak neprestano kontrolirano cirkulira. Preklop može ostati otvoren i kad pada kiša, a ugrađeni filtar zadržava prašinu i insekte.
Uloga krovnih prozora i njihova rasporeda u provjetravanju
Potrebni kapacitet provjetravanja određuje namjena i veličina prostorije. Krovni prozori idealni su za brzu i učinkovitu ventilaciju i bez korištenja mehaničke opreme.
Velik značaj u kvalitetnom provjetravanju ima i pozicija krovnog prozora. Ugradnjom krovnih prozora na suprotnim stranama svježi zrak može lako strujati kroz prostor. Na taj način prostorija može biti ventilirana u nekoliko minuta, a da se za to vrijeme zidovi i plohe krovišta ne rashlade.
Isto tako, kad se krovni prozori postave jedan iznad drugog na kosoj plohi krova, postiže se i koristi efekt dimnjaka – topli zrak koji se diže uvis izaći će kroz gornje prozore, a svježi i hladni zrak ući će kroz prozore ugrađene u donjoj zoni.
Provjetravanje potkrovlja i po kiši
Osim otvaranjem prozora na krovu, VELUX krovni prozori omogućuju stalno provjetravanje zahvaljujući rješenju ventilacijskog preklopa na krilu prozora kroz koji zrak neprestano kontrolirano cirkulira. Preklop može ostati otvoren i ako pada kiša ili kad stanari nisu u stanu, a ugrađeni filtar zadržava prašinu i insekte.
Uz ova rješenja, kako bi se osigurala redovita izmjena zraka, moguće je ugraditi i automatski sustav otvaranja i zatvaranja krovnih prozora, kao što je VELUX Integra električni krovni prozor.
ZA ONE KOJI ŽELE ZNATI VIŠE:
Propisano je da u zgradi u kojoj ljudi borave i rade broj izmjena unutarnjeg zraka s vanjskim zrakom treba iznositi najmanje n = 0,5 hˉ¹, a mora biti i veći u pojedinim dijelovima stana kad je to potrebno, da se ne bi ugrozili higijena i zdravstveni uvjeti, kao i zbog uporabe uređaja za grijanje i/ili kuhanje s otvorenim plamenom.