Jesenske pripreme
Pripreme za zimske radosti kreću već u kasnu jesen kada si treba dati truda i očistiti opšave oko krovnog prozora. Suho lišće i smeće koje vjetar napuše na krov potrebno je ukloniti iz žljebova i tako osigurati da oborinska voda, snijeg i led koji se tope mogu slobodno otjecati bez prelijevanja i zacurivanja na spojevima. Usput valja provjeriti i vijke na pokrovnim profilima prozora i profilu stakla pa ih po potrebi dotegnuti.
Nakon obilja snježnih padalina, kad se temperatura počne dizati, krovni prozor će biti jedno od prvih mjesta na kojem se snijeg i led počinju otapati pa svi putevi kojima se voda slijeva obvezno moraju biti prohodni da ne bi nastala građevinska šteta.
Kad snijeg padne
Napadali sloj snijega moramo ukloniti s prozora i područja iznad i ispod krovnog prozora. Šira zona oko prozora dohvatit će se metlom i izgurati snijeg prema rubu krova. Oscilacije u temperaturi otopit će snijeg pa ga ponovno zalediti. Naslage leda ispod prozora mogu spriječiti odvod vode s krova kad krene otapanje. Zato je važno odgurati što više snijega.
Čišćenje snijega s prozora može biti dostupno iz unutarnjeg prostora, preko otvorenog prozora, s terase, balkona ili preko zaštitnih penjalica i traka na krovu.
Kad krenu oborine i snježne padaline, važno je provjeriti je li krovni prozor dobro zatvoren. U zimskim uvjetima ventilacijski preklop na vrhu krila koji omogućuje konstantno strujanje zraka treba biti u potpunosti zatvoren kako voda ne bi kapala u prostor. Čim se snijeg metlom očisti s prozora, dobro je brzinski provjetriti prostoriju na svega nekoliko minuta i dovesti svježi zrak da se spriječi pojava kondenzata na staklima.
Za krovove blagog nagiba treba biti svjestan da snijeg koji se odmrzava, tj. voda ne otječe tako lako kao sa strmih nagiba krovova pa tim više zonu oko prozora treba održavati čistom.
Pridržavajući se uputa o održavanju i čišćenju krova i krovnih prozora u zimskim uvjetima, možemo uživati u ugodnoj unutarnjoj klimi svoga doma, prirodnom dnevnom svjetlu i svježem zraku.