Lagane konstrukcije krovišta izrađene od drveta, zbog ljetnog pregrijavanja, zahtijevaju ugradnju deblje toplinske izolacije kako bi se postigla toplinska stabilnost ljeti te spriječili toplinski gubici u zimskom periodu. U odnosu na vanjske zidove, gdje se uvijek preporučuje ugradnja termoizolacije s vanjske strane zida pročelja, krovovi se izoliraju postavljanjem toplinske izolacije između drvenih rogova, i to u punoj visini roga, uz ugradnju dodatnog sloja s donje strane konstrukcije krovišta.
Svaka faza izolacije kosog krova zahtijeva specifična rješenja, posebice s aspekta racionalne uporabe energije i toplinske zaštite
Termoizolacijski materijal je porozan pa upija vlagu iz unutarnjeg prostora, stoga ga s toplije strane treba štititi jakom parnom branom jer bi, u protivnom, izgubio i 90% svojih izolacijskih svojstava.

Zaštita od vanjskih utjecaja
Osim vlage iz stambenog prostora, izolaciju treba štititi i od vanjskih utjecaja s gornje strane postavljanjem „kišne“ brane u obliku folije koja je vodonepropusna i paropropusna. Na taj je način spriječen prodor oborinske vode u dublje slojeve konstrukcije, a istovremeno je omogućen prirodni tok dijela difuzne vodene pare koja uspije proći kroz slojeve krova – kako vlaga iz prostora ne bi ostala zarobljena unutar krova jer tako može trajno oštetiti toplinsku izolaciju i drvenu konstrukciju krovišta.
Uz izolaciju krovišta usko je povezan pojam ventiliranog krova, a o njemu čitajte u jednoj od sljedećih tema.