Više prozora donosi više svjetlosti i bolji vizualni kontakt s okolišem. Kod dimenzioniranja prozora i ostakljenih stijena valja znati da staklena površina mora iznositi najmanje 1/7 ukupne površine poda.
Namjena prostorije također je važna. Količina svjetlosti u prostorima u kojima se provodi najviše vremena – boravak i blagovaonica, dječja i radna soba treba biti veća pa ostakljenje iznosi 1/4 – 1/5 od ukupne površine poda.
Duo rješenje nastaje spajanjem dva identična krovna prozora. Postaviti se mogu jedan pored drugoga što nazivamo horizontalno duo rješenje ili jedan iznad drugoga što čini vertikalno duo rješenje.
Quattro rješenje nudi još više kombinacija. Horizontalni niz od 4 identična prozora lijepa je svjetlosna površina uz grupu za sjedenje, pogotovo ako je donji rub prozora ugrađen dovoljno nisko da se dobiju vizure u sjedećem položaju. Vertikalni niz od 4 identična prozora stvara svjetlosnu traku. Grupa od 2 horizontalna i 2 vertikalna prozora daje zanimljiv format svjetlosti koji će oplemeniti dnevni boravak, spavaću ili radnu sobu.
Specifične situacije na koje se nailazi prilikom uređenja potkrovlja, iako izgledaju kao problem, rješive su upotrebom dodatnih elemenata.
Dodatni krovni element u obliku fiksnog stakla ispod krovnog prozora može zamijeniti donji prozor u varijantama vertikalnih ‘duplića’ i ‘kvatrića’. Ugrađuju se na svim krovovima gdje nagib seže gotovo do poda i gdje ugradba prozora koji se otvara nije praktična
Vertikalni ostakljeni element ugrađuje se pod krovne prozore u potkrovljima s visokim nadozidom. Svjetlo se na taj način proteže preko kose i vertikalne plohe i dobivamo još bolje vizure.
Uz ove postoji još bezbroj kombinacija horizontalnog niza krovnih prozora, donjih krovnih elemenata i vertikalnih elemenata koje prirodnom svjetlu omogućuju osvjetljivanje čitavog prostora. U narednim temama donosimo vam još ideja i načina slaganja ovih elemenata.