
Kozmetika, higijenske potrepštine, ručnici različitih veličina, sredstva za održavanje čistoće također trebaju svoje mjesto unutar ormarića koji neće opteretiti prostor ugode, jednako kao i perilica i sušilica rublja, košara za prljavo rublje, plinski bojler i obvezan pristup do vratašca za održavanje dimnjaka, ukoliko nisu planirani unutar nekog drugog prostora za obavljanje kućanskih poslova.

Umivaonici različitih veličina i dekorativnih oblika prvo su što zamjećujemo u kupaonici. Mali umivaonik u izdvojenom gostinjskom toaletu dimenzioniran je tek za pranje ruku. Veći umivaonik unutar kupaonice za dnevnu njegu mora zadovoljiti osnovne higijenske potrebe od umivanja i pranja zuba do ručnog pranja finog svilenog rublja, a možda i manjih kućnih ljubimaca. Ispred umivaonika slobodna je površina širine barem 80 cm (za jedan umivaonik) i dubine 75 cm koju zauzima tijelo pri umivanju i pranju zuba. Umivaonik s ogledalom potrebno je smjestiti na dijelu potkrovlja visine veće od 2 m kako bi pred njime zauzeli uspravan položaj bez bojazni od niskog dijela krova.
Ležeća kada – ugrađena ili slobodnostojeća – dimenzionirana je tako da se osoba može ispružiti u ležećem položaju. Ona može biti smještena na nižem dijelu krova, uz nadozid. U ležećem položaju visina krova neće biti problem, pogotovo ako se krovna ploha otvori krovnim prozorima. Kupanje u sunčano jutro pod otvorenim prozorom ili uživanje u ljekovitim kupkama pod zvjezdanim nebom svakako je doživljaj koji zaslužujemo. Pred kadom je potrebno rezervirati slobodan prostor površine cca 1 x 1 m za neometani pristup i brisanje ručnikom nakon kupanja.

Tuš-kada kvadratnog, pravokutnog, kružnog ili dijelom zakrivljenog oblika, kao i velika tuš-kabina opločena keramičkim pločicama iza ostakljene pregrade svakako mora biti smještena na dijelu krova visine veće od 2 m. Prostor ispred tuša u potkrovlju, kao i kod kade, treba biti dovoljno velik da se može iskoračiti i obrisati ručnikom.
Kupaonski registar – radijator za sušenje ručnika , popularna „lojtra“ trebala bi biti smještena uz tuš ili kadu kako bi topli i suhi ručnici bili na dohvat ruke.
Toaletna školjka s ugradbenim vodokotlićem može biti smještena na nižem dijelu krova. Ugradba vodokotlića uz nadozid kosog krova izvediva je za visinu nadozida od 120 cm, što je najčešća maksimalna visina propisana lokalnim uvjetima i urbanističkim planovima za potkrovlje. Niži dio uz nadozid iskoristit će se za ugradbu vodokotlića, a školjka bi trebala biti postavljena tako da nema opasnosti od udara u krov prilikom ustajanja. Tlocrtna uporabna površina potrebna za korištenje širine je 60 – 75 cm i duljine 120 – 135 cm. Ukoliko je toalet smješten u zasebni prostor, širina prostora trebala bi biti 80 cm, a duljina 140 – 150 cm ukoliko se vratno krilo otvara prema zahodu.

Bide će trebati nešto manje mjesta od toaletne školjke. Postavlja se u paru s toaletnom školjkom na dovoljno velikom razmaku, a uporabna površina se preklapa ili se sanitarna oprema ugrađuje jedna nasuprot drugoj.
Standardne perilice i sušilice rublja dimenzija su 60 x 60 x 80 cm i mogu se smjestiti na nižem dijelu krova, a praktično ih je ugraditi u nišu jednu iznad druge čime se osvijetljena zona pod krovnim prozorima oslobađa samo za ugodu.
U neiskorištenim dijelovima kupaonice u potkrovlju svoje će mjesto naći ugrađeni ormarići, uske ili plitke police za odlaganje kozmetike, košara za prljavo rublje pri čemu treba pripaziti da postoji dovoljno mjesta za pristup, prignuti položaj tijela i otvaranje vratnog krila.






