Grijanje doma u zimskim mjesecima osigurava osjećaj ugode u prostoru koji znači toplinsku ravnotežu između ljudskog tijela i njegove okoline. Grijanjem se povećava temperatura zraka i zidova što smanjuje mogućnost pojave kondenzacije vodene pare na unutarnjim površinama ovojnice grijanog prostora (zidovi, prozori, krov).
Toplinska izolacija zgrada smanjuje toplinske gubitke u zimskim mjesecima, što vidimo na smanjenim računima za grijanje. Cjelovito provedena toplinska zaštita konstruktivnih elemenata bez toplinskih mostova štiti zgradu od štetnih vanjskih utjecaja i posljedica fizikalnih procesa u građevnim konstrukcijama koje zimi mogu dovesti do vlage – gljivica, plijesni ili smrzavanja. Izoliranjem se osigurava zdrava unutarnja klima i produžuje životni vijek stambene zgrade.
No, jeste li svjesni da život u gradu za većinu njegovih stanovnika znači provođenje 90 % vremena u zatvorenom prostoru, bilo u uredu, školi ili u vlastitom domu?
Znate li da čovjek dnevno udahne 22.000 puta?
Znate li da prosječna četveročlana obitelj proizvede 10 litara vode dnevno?
Dobro izvedena termoizolacija zidova, krova i kvalitetni prozori štede energiju, ali rezultat je onečišćeni zrak i povećana koncentracija vlage u prostoru, ukoliko se prostor ne provjetrava. Stoga bi prilikom useljavanja u novi dom svi stanari trebali dobiti uputu za upotrebu na kojoj bi pisalo: OTVARAJTE PROZORE! PROZRAČUJTE!
Utjecaj kvalitete zraka na zdravlje
Loša kvaliteta zraka u prostoru u kojem živimo, radimo, učimo, igramo se ili odmaramo za posljedicu ima negativan utjecaj na zdravlje – glavobolje, probleme s disanjem, alergije, astmu i teže bolesti pluća, pa čak i pojavu kardiovaskularnih bolesti. Različiti plinovi kao produkti izgaranja, CO₂, dim cigarete, kemikalije za čišćenje, deterdženti, omekšivači za rublje, vlaga, grinje, spore i onečišćenja u zraku kojih često nismo ni svjesni narušavaju zdravlje te smanjuju koncentraciju i radni učinak ukoliko se prostorija ne prozračuje. Dovoljno prirodnog dnevnog svjetla i svježeg zraka u prostoru pozitivno utječe na zdravlje i raspoloženje svojih stanara. Dobra unutarnja klima smanjuje za 50% rizik od alergija, osobito kod djece. Svježi zrak u spavaćoj sobi prije počinka osigurava miran i okrjepljujući san.
Koji su ključni izvori vlage u prostoru?
Vodena para u interijeru stvara se uslijed svakodnevnih aktivnosti, u najvećoj mjeri kuhanja, pranja i čišćenja, tuširanja i sušenja rublja. Istraživanja pokazuju da prevelika koncentracija vlage postoji čak u 50% zgrada, što često dovodi do problema s dišnim putevima. Sušenje rublja u zatvorenom prostoru podiže razinu vlage i do 30%. Sušenje mokrog rublja na radijatoru pogotovo nije preporučljivo jer sprječava protok topline i smanjuje toplinski učinak radijatora nakon čega moramo pojačati grijanje, a to znači veće troškove.
Orošeno prozorsko staklo, tj. kondenzirana vodena para na prozorskom krilu s unutarnje strane prvi je znak da prostor moramo češće provjetravati.
Više o prirodnom fenomenu kondenzacije i kontroli vlage u prostoru možete saznati ovdje.
Kako pravilno prozračivati i održavati zdravu unutarnju klimu?
Za ugodnu i zdravu unutarnju klimu potrebno je barem 3 – 4 prozračivanja dnevno u trajanju od nekoliko minuta, a u prostorijama većeg zasićenja vlagom kao kuhinje i kupaonice može biti i češće. Prozračiti svakako treba ujutro nakon spavanja, uvečer prije sna i tijekom dana kao kratke pauze u učenju i radu. Ne moramo biti u strahu od gubitka dragocjene topline, prozore valja širom otvoriti na 5 – 10 minuta. Izmjena zraka bit će učinkovita, a zidovi i namještaj neće se rashladiti. Temperaturu u prostoriji treba održavati na najmanje 20 °C.
Postavljanjem prozora na suprotnim stranama osigurat će se brže strujanje zraka. Postavljanjem krovnih prozora na različitim visinama postiže se efekt dimnjaka – topli zrak izlazi na gornji prozor, a svježi ulazi na donji.
Za učinkovito prozračivanje će od velike pomoći biti i praktično daljinsko upravljanje uz VELUX solane i električne krovne prozore. Oni funkcioniraju uz VELUX ACTIVE sustav, koji otvara i zatvara prozorska krila prema unaprijed programiranom rasporedu.
A kad padnu prve pahulje, snijeg s krovnog prozora treba čistiti da potkrovlje dobije dovoljno sunčeve svjetlosti i svježeg zraka za ugodan boravak u vašem domu.