Reprezentativna stambena zgrada sadrži dvije stambene jedinice, od kojih je jedna smještena u prizemlju, a druga u potkrovlju. Prostori u prizemlju zadržali su originalnu tlocrtnu strukturu povijesne građevine, dok je u oblikovanju potkrovlja primijenjen koncept otvorenog tlocrta koji je ujedinio sve dnevne stambene funkcije u jednu cjelinu. Rezultat je atraktivno i unikatno potkrovlje koje na svaki način ugađa svojim stanarima. Ugodna atmosfera postignuta je dovođenjem velike količine prirodnog svjetla i svježeg zraka pod kosinu krova. Velike plohe krova rastvaraju se nizom krovnih prozora u više razina i čitav je prostor ispunjen svjetlošću.
Vrlo atraktivan interijer spoj je modernog funkcionalnog dizajna i tradicijske gradnje vidljiv prije svega u upotrebi prirodnih materijala – drveta koji prostoru daju toplinu. Blagovaonicom dominira veliki blagovaonski stol čistih linija dovoljan za 10 osoba. Izrađen je od drveta jasena s horizontalnom plohom iz spojenih platica s masivnim nogama. Okružuju ga lagani stolci sa sjedalom od savijene, bijelo lakirane šperploče na gracilnim nogama od nehrđajućeg čelika. Uz blagovaonicu je smještena kuhinja. Pregradu čini obnovljena zidana peć na drva koja istovremeno grije i na kojoj se priprema hrana pa mirisi jela ispunjavaju prostor. Do izražaja dolaze tradicionalne vrijednosti – okupljanje obitelji oko ognjišta, a na svoje su došli i pobornici priprave jela na drvenom ugljenu.
Centralno postavljeno predvorje povezuje prostore prizemlja i vodi do blagovaonice. Masivni zidovi od opeke sa šiljatim lukom žbukani su i ličeni u bijelu boju. U kontrastu su s tamnosmeđim parketom u boji tamnog oraha i drvenim grednikom stropa nad blagovaonicom, rustikalno toniranim zaštitnim premazom. Veoma lijepo oblikovano novo stubište povezuje blagovaonicu s podrumom i potkrovljem. Poput skulpture u prostoru, drveno zavojito stubište ima nazubljeni bijelo bojani podgled koji prati stube, zajedno s jednostavnom punom ogradom furniranom u jasen.
Čitavo oplošje krova perforirano je grupama krovnih prozora. Prirodno svjetlo dolazi s nisko postavljenih prozora sa središnjim ovjesom nadohvat ruke, dok visoko ugrađena okna osvjetljavaju prostor u dubinu. Preklapanje svjetlosnih snopova iz više smjerova učinilo je cijeli tlocrt svjetlijim, bez mračnih kuteva pa prostor djeluje veće i prozračnije. Drveni okvir prozora u natur varijanti, zaštićen bezbojnim lakom, dao je dodatnu toplinu prirodnog materijala i svojim se tonom povezao s ostalim elementima u svijetlom drvetu.
Namještaj u prostoru dio je iste priče lijepo balansiranih odnosa oblika, tekstura, boja i materijala. Kuhinja je izrađena poput dvobojnog meandra na sivoj plohi zida. Donji elementi koji formiraju L-oblik u tamno smeđem furniru preklapaju se s ormarićima u svijetlom furniru. Zanimljivo modeliranje kuhinjskih elemenata slijedilo je prije svega funkciju radnog pogona za pripravu hrane i odlaganje posuđa.
Blagovaonski stol za 4 osobe s masivnom pločom u tamnom furniru oslonjen je na transparentne nogare od kaljenog stakla te zauzima središnji dio uz kuhinju. Uz njega dolaze stolci zakrivljenih linija izrađeni od svijetlog drveta. Podlogu čini lijepi orijentalni tepih prevladavajuće plave boje. Dizajn tamnog furnira u kombinaciji s kaljenim staklom ponovljen je i na policama koje pregrađuju prostor. Jake horizontale različitih duljina u svijetlom i tamnom furniru postavljene su na staklene bočnice. Originalno rješenje dijeljenja prostora i odvajanja funkcionalnih grupa postignuto je transparentnim komadima namještaja na kojima su pohranjene knjige i izložene obiteljske dragocjenosti.
Dva nisko postavljena prozora pružaju lijep pogled na okoliš i zelene krošnje. U vizurama se može uživati i u sjedećem položaju. Zenitalno svjetlo koje dolazi s gornjeg para prozora ravnomjerno osvjetljava stol.
Dnevni boravak posve je nekonvencionalan. Čini ga upušteni pod, deniveliran u odnosu na ostatak stana. Rub urezanog dijela poda poslužit će za sjedenje i druženje većeg društva. Poseban užitak jednostavno je položena strunjača boje ciklame za dokono izležavanje i dječju igru. Na nasuprotnom zidu ovješen je televizor. Mora se priznati, ovo je minimalna oprema za maksimalno guštanje. Ali zanemarimo TV program. Ono što čini puno veću atrakciju ovog dijela potkrovlja je rastvaranje krovne plohe prozorima u tri razine. Niz od tri nisko postavljena prozora u donjoj zoni, zatim tri prozora iznad uzdužne grede i jedan pri sljemenu krova doveo je maksimalnu količinu prirodnog svjetla. Ovakvo otvaranje prostora prema zvjezdanom nebu za vedrih noći čini poseban doživljaj. Promatranje zvijezda u tišini čarolija je koju zaboravljamo u užurbanom dnevnom ritmu.
Za razliku od prizemlja u tamnoj parketnoj oblozi, svi podovi potkrovlja obloženi su parketnim daskama od svijetlog drveta. Kontrast čine vidljivi elementi drvenog krovišta – stupovi te uzdužne i poprečne grede grube rustikalne obrade. U kombinaciji s bijelo ličenim zidovima, stropovima i podgledom krovišta, kreiran je ugodan i prozračan ambijent s neobično lijepim detaljima.
Spavaća soba manjeg je formata i jednostavno opremljena. Spušteni strop ograničio je visinu sobe do vezne grede. Veliki krevet s drvenim uzglavljem zauzima središnje mjesto uz nosivi stup krovišta. Dva krovna prozora dovode prirodno dnevno svjetlo, a vanjska roleta osigurava kontrolu prekomjernog osunčanja i u potpunosti zamračuje prostor za miran san. Ispod prozora je radni stol s ormarićima u istoj liniji.
Radna soba s bibliotekom uređena je na sličan način. Stol ispod krovnih prozora najbolje je mjesto za rad koje pruža najviše prirodnog svjetla za čitanje. Police za knjige u tamnom drvetu smještene su do stropa na višem dijelu prostorije. Parapetni zid u tamnoj drvenoj oblozi odvojio je dvije klupe sa žutim jastucima kao ugodno mjesto za razgovor.
Mali rječnik pojmova u tekstu: